Ponieważ wysokie stanowiska w branżach technologicznych, w tym branży IT, zazwyczaj okupowane są przez mężczyzn, dobrze jest poznać kilka kobiecych sylwetek, które mogą być inspiracją dla kobiet-inżynierów, które planują karierę w dziedzinie zarządzania i przedsiębiorczości.

 

Marissa Mayer była pierwszą kobietą-inżynierem w Google, a następnie wiceprezesem w dziale Search Products & User Experience, przez lata była także twarzą marki.

Następnie w Yahoo piastowała stanowisko dyrektora generalnego, potem została inwestorem w firmie Lumi Labs.

Jest najmłodszą osobą, która znalazła się na corocznej liście 50 najpotężniejszych kobiet biznesu magazynu Fortune

 

Susan Wójcicki rozwijała swoją karierę w kluczowych światowych firmach technologicznych: Intel, Google,Youtube . W Google początkowo zajmowała się marketingiem, potem została wiceprezesem. Od 2014 r  jest prezesem Youtube.
Jej dziadkiem był Franciszek Wójcicki, polski prawnik i działacz ruchu ludowego, poseł na Sejm.

 

Sheryl Sandberg to bizneswoman początkowo związana między innymi z Google. Była szefem personelu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych. Od 2008 roku jest szefem operacyjnym Facebook’a. Jest założycielką Leanin.org, organizacji wspierającej rozwój kobiet.
Sandberg należy do najbardziej wpływowych i najlepiej opłacanych kobiet w amerykańskim biznesie. Wielokrotnie pojawiająca się w rankingach Forbesa, Fortune czy The Wall Street

 

Virginia M. Rometty. Jako kobieta-inżynier w 1981 roku dołączyła do IBM jako inżynier systemów. Wykazała ogromny talent do zarządzania ludźmi i zadaniami. W 2012 roku została prezesem IBM.

Karierę rozpoczynała : General Motors, gdzie pracowała w dziale aplikacji i rozwoju systemów.

 

Lyndsey Scott  łączy ze sobą kompletnie różne umiejętności, łamiąc typowe stereotypy. Z jednej strony znana jest jako modelka Victoria’s Secret, potężnej marki bieliźnianej – jednocześnie  jest  programistką iOS-tworzy aplikacje mobilne na iPhony i iPady.

Ponadto potrafi programować w takich językach jak Java, Python, C++ i inne. Jest głównym inżynierem oprogramowania iOS w Rallybound, firmy wspierającej organizacje non profit w tworzeniu platform cyfrowych.

 

Przykłady tych pięciu kobiet to tylko część światowej grupy kobiet, które nie boją się wyzwań i odważnie stawiają im czoła, robiąc karierę w, wydawałoby się,  typowo “męskim” świecie nowych technologii. Stanowią zachętę i inspirację dla innych kobiet- inżynierów. Warto bardziej szczegółowo prześledzić ścieżki ich kariery i zaczerpnąć stamtąd wskazówki do własnego rozwoju.